bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor

Aktualności


W dziale aktualności publikowane będą najnowsze informacje BHP oraz związane z ochroną przeciwpożarową. W dziale tym przedstawiać będę również publikacje, które udostępnione zostały przez takie instytucje jak Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz inne.Data: 15.04.2019r.
Związek Zawodowy Budowlani
Informuję, że w dniu 26.04.2019r. o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy Przy Sejmie RP z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dni te będą również połączone z konferencją, która poświęcona zostanie problematyce wypadków, a dokładniej omówione zostaną tematy związane z podejmowaniem działań związanych z profilaktyką bhp.

Data: 14.04.2019r.
Jeśli szukasz solidnego partnera, który zajmie się szkoleniami bhp, szkoleniami przeciwpożarowymi, dokumentacją bhp oraz innymi zadaniami, to pamiętaj, że dla Ciebie udostępniłem stronę BHP Bielsko Biała. Co prawda strona jest typu "one-page", ale mam nadzieję, że dzięki niej nie zapomnisz o swoich ulubionych publikacjach. Wszystko wykonuje sam, stąd teraz będę miał czas na dodanie kolejnych wartościowych wpisów. Jeśli dany temat Ciebie zainteresuje, zostaw linka do mojego wpisu- innym z pewnością też się może przydać.

Data: 04.04.2019r.
Targi BHP; kilka słów na zakończenie
W dniach 2-4 kwietnia w Katowicach odbyły się targi bhp. Były one świetną okazją, aby zapoznać się z nowościami i osiągnięciami firm z branży BHP oraz ochrony przeciwpożarowej. Z całą pewnością podczas targów wiele firm nawiązało kontakt z potencjalnymi partnerami oraz klientami. Zakres tematyczny targów obejmował ochronę zbiorową i indywidualną pracowników, odzież i obuwie robocze/ochronne, środki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości, kontrola czasu pracy, sprzęt i środki utrzymania czystości, oznakowanie i instrukcje bhp/ppoż. itp.. Na targach byłem i gorąco zachęcam do zwiedzania następnych- NAPRAWDĘ WARTO!!!.

Data: 27.03.2019r.
Zmiany w dokumentacji bhp
Odkąd w Polce obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO), wiadomym było, że wiele dokumentów nie spełnia wymagań przedmiotowego rozporządzenia. Stąd zmianom olegnie wzór protokołu ustalania okoliczności i przyczyn wypadku- w uzasadnieniu stwierdzono, że obowiązujące rozporządzenie z 16 września 2004 roku wymaga zmiany, w celu deregulacji obowiązku stosowania pieczeci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. Ponadto celem zmiany przepisów jest wskazany wyżej minimalizm liczby przetwarzanych danych. Jakie zmiany?- usunięcie obowiązku stosowania pieczeci pracodawcy, numeru identyfikacji REGON i NIP osoby poszkodowanej, miejsca urodzenia oraz imienia ojca osoby poszkodowanej. W protokole pozostanie jednak numer PESEL lub numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość poszkodowanego pracownika i pracodawcy.
Zmiany będą dotyczyć również dokumentów związanych z szkoleniami BHP. Zmianie ulegną wzory karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp (szkolenie okresowe).
Zmianie również ulegnie statystyczna karta wypadku- tutaj również nie będzie trzeba stosować pieczęci pracodawcy.

Data: 01.03.2019r.
Przypominam o targach bhp oraz ochrony przeciwpożarowej, które odbędą się w Katowicach
Targi bhp i ppoż. odbędą się w Katowicach, plac Sławika i Antalla 1 (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w dniach od 2 do 4 kwietnia br. Zakres branżowy obejmuje ochrony indywidualne oraz zbiorowe, kontrolę czasu pracy, sprzęt i środki utrzymania czystości, medycyna pracy, oznakowanie i instrukcje bhp i ppoż., sprzęt przeciwpożarowy, systemy alarmowe w tym systemy wczesnego wykrywania gazu, zabezpieczenia urządzeń podlegających UDT itp. Stąd z całą pewnością uważamy, że warto tam być! czytaj więcej

Data: 02.01.2019r.
Przypominam o
Obowiązku złożenia dokumentacji przez pracodawców, u których w procesach pracy występują czynniki rakotwórcze i mutagenne, zgodnie z rozporządzeniem (plik załączony w linku poniżej). Ponadto pamiętać należy o ZUS IWA, plik również zamieściliśmy poniżej w linku. W przypadku kłopotów z wypełnieniem dokumentacji, zapraszamy do kontaktu z nami. Z chęcią pomożemy. ZUS IWA można pobrać tutaj, a wzór dokumentu informacja o czynnikach rakotwórczych i mutagennych można pobrać tutaj.

Data: 24.10.2018r. (informacja z marca 2018).
Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy
W marcu bieżącego roku opublikowano nową normę Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy PN-ISO 45001. Norma ta ma zastąpić OHSAS 18001 oraz Polską Normę PN-N 18001.

Data: 25.09.2018r.
Zmiany w prawie BHP
We wrześniu (25.09.2018 r.) Rada Ministrów przyjęła nowelizację zmian w prawie. Między innymi, zmiany te dotyczą BHP tj. w zakresie likwidacji obowiązku szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych oraz zwiększenie możliwości pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę. Projekt ten trafi do parlamentu. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Zmiany obejmują: brak konieczności szkoleń dla pracowników administracyjno-biurowych (zniesienie obowiązku dla zakładów pracy, w których ustalono nie wyższą jak 3 kategorię ryzyka (w rozumieniu ZUS) oraz możliwość pełnienia przez pracodawców roli służby BHP w przypadku zakładów, w których zatrudnionych jest do 50 pracowników, pod warunkiem posiadania szkolenia zgodnie z KP). Więcej informacji opublikuję przed wejściem przepisów w życie.

Data: 20.08.2018r.
Zapowiedź targów BHP w 2019
w linku odnajdą Państwo informacje w zakresie planowanych targów bhp, które odbędą się w kwietniu w Katowicach czytaj więcej

Data: 20.08.2018r.
Konkursy organizowane przez Państwową Inspekcję Pracy w Opolu
zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi konkursami organizowanymi przez PIP. Więcej informacji w linku czytaj więcej