bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor

Pracownica chciała wyłudzić odszkodowanie...


Artykuł o obcięciu sobie ręki przez pracownicę Pawłowski BHP ppoż.

Pracownica pracując przy pile obcięła sobie dłoń, aby uzyskać duże odszkodowanie od pracodawcy. Takie zdarzenie miało co prawda miejsce na Słowenii, ale nikt nie stwierdzi, że zdarzenie o podobnym charakterze nigdy nie wystąpi w Polsce. Cała historia rozpoczęła się z początkiem tego roku. 21-latka wykupiła u pięciu ubezpieczycieli polisy ubezpieczeniowe na wypadek kontuzji lub utraty życia. Liczyła również na 400 tyś. euro odszkodowania oraz 3 tysiące miesięcznie z tytułu renty. Tak jak zostało zaplanowane, tak zostało zrealizowane. Kobieta obcięła sobie dłoń oraz zgłosiła się do szpitala. Nie zabrała ze sobą odciętego fragmentu ciała, bo liczyła na trwałe inwalidztwo z tytułu wypadku przy pracy.

W tym przypadku, zamierzone działanie wyszło na jaw i 21-latce grozi teraz 8 lat więzienia za próbę oszustwa. Natomiast ile nerwów miał pracodawca, tego pewnie nie dowie się już nikt. Ludzka chciwość nie zna granic, stąd warto pamiętać o tym, że to czasem pracownik może chcieć wykorzystać w taki czy inny sposób nadarzającą się okazję.

Założyć należy jeszcze ponadto, że w przypadku, kiedy pracodawca nie spełniałby wymogów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, winę miałby niemal murowaną, jeśli nie do udowodnienia byłyby inne okoliczności. Stąd również tak ważne jest to, aby przestrzegać wymogów prawnych. Już nie tylko przypadek lub zwiększone ryzyko, ale również należy brać pod uwagę świadome działanie pracownika.

Sam wcześniej miałem okazję spotkać się również z sytuacją, kiedy pracownik wyjechał z dostawa do klienta. Niestety nie udało mu się do niego dotrzeć. Auto było całkowicie ‘skasowane’. I tutaj miał odrobinę szczęścia pracodawca, gdyż przed wyjazdem (po kilku dniach pracy) podpisał z pracownikiem umowę o pracę. Na całe szczęście pracownikowi również nic się nie stało (pomijając kilka siniaków), mimo, że przekroczył znacznie dozwoloną prędkość.

Jeśli szukasz solidnej firmy, która pomoże Tobie w zapewnieniu odpowiednich warunków pracy— nie zwlekaj. Z pewnością pomogę Tobie w wypełnieniu nałożonych obowiązków przez Ustawodawcę, co również może uchronić Ciebie przed oszustami.