bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Badania lekarza medycyny pracy, a czas pracy (czy badania lekarza medycyny pracy mogą odbywać się w czasie pracy??)


Pracowników, którzy przyjmowani są do pracy, zanim dopuści się ich do wykonywania pracy należy skierować na badania lekarza medycyny pracy, który określi, czy stan zdrowia tych osób umożliwia im wykonywanie pracy. Ustawodawca przewidział również zwolnienie z badań wstępnych dla osób, które ponownie przyjmowane są u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub stanowisko o takich samych warunkach pracy (zagrożeniach, gdyż na podstawie zagrożeń lekarz medycyny pracy dobiera poszczególne rodzaje badań) jeśli następna umowa o pracę podpisana była w ciągu 30 dni po rozwiązaniu/wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. I pracodawca nie może dopuszczać do pracy pracowników, którzy nie posiadają orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania pracy.

W orzeczeniu lekarskim, lekarz medycyny pracy wskazuje datę ważności tego orzeczenia, stąd co pewien czas należy realizować badania lekarskie okresowe medycyny pracy. Ponadto w przypadku, kiedy pracownik przebywał dłużej jak 30 dni na L4, zanim wróci do pracy, powinien zgłosić się do lekarza medycyny pracy i ponownie poddać się odpowiednim badaniom.

Badania lekarza medycyny pracy powinny odbywać się w czasie pracy, jeśli jest to możliwe do zrealizowania. Za ten czas pracownik ma prawo do wynagrodzenia tak samo, jakby w tym czasie pracował. Ustawodawca przewidział również, że w przypadku przejazdu pracownika do innej miejscowości na badania, to przysługują mu należności związane z pokryciem kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróży służbowej.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy nie jest możliwe zrealizowanie badań w czasie pracy. Ustawodawca nie wskazuje tutaj, jakie okoliczności można uznać za uniemożliwiające zrealizowanie tych badań w czasie pracy. Nie zmienia to faktu, że Inspektorzy pracy są zdania, że pracownik ten zachowuje prawo do wynagrodzenia nawet w przypadku, kiedy badania te odbywały się w prywatnym czasie pracownika. Oznacza to, że ten czas należy doliczyć do czasu pracy. Pamiętać również należy o dobie pracowniczej, o tym, że pracownik może domagać się dnia wolnego w uzasadnionym przypadku itp. Stąd rozwiązanie takie może być mniej korzystne dla pracodawcy niż wysłanie pracownika na badania lekarskie w czasie jego pracy. Z wyłączeniem badań wstępnych, które muszą być zrealizowane przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a przecież są jeszcze szkolenia bhp, które powinny rozpocząć się w pierwszym dniu pracy (przed dopuszczeniem do pracy) i faktycznie, przed podpisaniem umowy zazwyczaj pracownik otrzymuje skierowanie.




Zobacz nasze usługi: