bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Badania środowiska pracy


Niezwykle ważnym zagadnieniem są badania i pomiary środowiska pracy. Pamiętać należy, że badania te obejmują czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Ponadto wyniki badań środowiska pracy nie mogą być ukrywane przed pracownikami- a wręcz, należy o ich wynikach poinformować pracowników, przekazując również informacje w zakresie znaczenia tych wyników dla pracowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze definicje:

  • najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) - wartość średnia ważona czynnika szkodliwego dla zdrowia (np. substancji chemicznej, pyłu itp.), którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń;
  • najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCh) - wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina;
  • najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP) – wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie.
  • najwyższe dopuszczalne natężenie czynnika fizycznego (np. drgań, promieniowania itp.) szkodliwego dla zdrowia (NDN) – ustalone jako wartość średnia natężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w k.p., przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń;
  • wartości NDN - dopuszczalne wartości wielkości charakteryzujących hałas lub drgania mechaniczne, określone w przepisach w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, a dla kobiet w ciąży oraz młodocianych odpowiednio w przepisach w sprawie prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet oraz w przepisach w sprawie prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac;
  • wartości progów działania - wartości wielkości charakteryzujących hałas i drgania mechaniczne w środowisku pracy (bez uwzględniania skutków stosowania środków ochrony indywidualnej), określone w załączniku do rozporządzenia. Wartości progów działania odnoszą się do drgań mechanicznych.


Istotne jest to, że informacje w zakresie przeprowadzonych badań i pomiarów środowiska pracy powinny być odnotowane w ocenie ryzyka zawodowego.

Ustawodawca określił, że pierwsze badania i pomiary środowiska pracy powinny zostać zrealizowane nie później jak do 30 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarcze, a później w terminach nie dłuższych jak określonych przez Ustawodawcę (odpowiednio 2 lata lub rok, lub 3 miesiące lub 6 miesięcy).

Dokumentację (wyniki badań) należy przechowywać nie krócej jak przez okres 3 lat, a w przypadku pozostałej dokumentacji przez okres nie krótszy jak 40 lat.

Ważne jest to, że to pracodawca ustala, jakie czynniki środowiska pracy powinny być kierowane do badań i pomiarów. Oczywiście nie zapominamy tutaj o obowiązku konsultowania się z pracownikami w tym zakresie. Tak jak wspominaliśmy w zapowiedzi do tego wpisu- na podstawie oceny ryzyka zawodowego należy określić czy dany czynnik będzie kierowany do pomiarów czy też nie. I tutaj znów chcemy podkreślić, że dobrze przygotowana ocena ryzyka zawodowego jest podstawą działań podejmowanych u pracodawcy. W razie czego zapraszamy do kontaktu, w celu pomocy w wyznaczeniu dzynników środowiska pracy. Z chęcią pomożemy.




Zobacz nasze usługi: