Bezpieczne ciągi komunikacyjne na rusztowaniu
Temat niby banalny. Ot ciągi komunikacyjne na rusztowaniu. Przecież nic prostszego nie może być. Otóż jak się kogoś zapyta, to każdy z nas wie, że warto zamykać za sobą drzwi- i tak samo jest w przypadku klap ciągów komunikacyjnych, które zainstalowane są w konstrukcji rusztowania. I jest to niezwykle ważne, aby były one zamknięte po ich użyciu.
Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że klapy te, oprócz tego, że z pewnością denerwują pracowników, którzy je w kółko otwierają i zamykają (choć już z tym zamknięciem nazbyt często się nie udaje)—służą przede wszystkim do tego, aby zapewnić większy poziom bezpieczeństwa podczas prowadzonych robót. I warto o tym pamiętać, tym bardziej, że roboty budowlane zazwyczaj są bardzo angażujące dla pracowników.
Największym problemem jest blokowanie tych klap przed możliwością zamknięcia. Dość często można spotkać artystyczne konstrukcje stworzone z różnorakich przewodów, drucików, sznurków i sznureczków służące do blokowania możliwosci zamknięcia tych klap. Nie róbmy tak. Zdecydowanie.
Dzisiejszy wpis kierowany jest przede wszystkim do pracowników- aby uświadomić im, że jest to niezwykle ważny element, który wpływa na ich bezpieczeństwo i również, jak pozostałe wyposażenie powinien być użytkowany zgodnie z zaleceniami!
Na domiar złego, za przykład posłużyło zdjęcie, które zrobione było wewnątrz kotła na paliwo stałe, niekoniecznie w idealnie doświetlonym miejscu. Pomijając to oświetlenie, którego w zasadzie brakuje- to taka otwarta klapa z pewnością stanowi ponadprzeciętne zagrożenie.
Stąd pamiętajmy, aby zamykać za sobą klapy. To nic nie kosztuje.