Prowadzenie robót ziemnych w sposób bezpieczny ma znaczenie!
Roboty ziemne, w przypadku prowadzenia głębokich wykopów z całą pewnością są niebezpieczne dla pracowników. Podstawowym zagrożeniami, jakie występują podczas tych prac są:
- upadek z wysokości,
- przysypanie pracowników zwałami ziemi.
Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki BHP podczas prowadzonych robót. Ma to niezwykle duże znaczenie dla pracowników, gdyż pozwoli na uniknięcie wypadków przy pracy. Podkreślić należy, że podczas prowadzenia tego typu prac, jak już dojdzie do wypadku, to jest on zwykle poważny.
Prócz wyżej wskazanych zagrożeń nie bez znaczenia są zagrożenia związane z zainstalowanymi w ziemi instalacjami (np. gazowe, elektryczne, wodne i ewentualnie inne). Które bez wątpienia mogą (i zwykle powodują) duże potencjalne zagrożenie dla pracowników.
Stąd ważne jest, aby prace wykonywać zgodnie z wymaganiami BHP, gdyż to chodzi przede wszystkim o wasze (pracowników) bezpieczeństwo. Wszystkie wymagania bezpiecznej pracy oraz ewentualnych zagrożeń dla zadania należy szukać w opracowanej Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót Budowlanych (IBWR). Jeśli instrukcja ta jest rzetelnie przygotowana, pozwoli to na podjęcie takich działań, aby zapewnić maksymalny możliwy poziom bezpieczeństwa pracy. A nie ma co ukrywać, że branża budowlana jest dość „mocno wypadkowa”.
Ponadto Ustawodawca także wspomógł pracodawców, w zapewnieniu podejmowania odpowiednich działań związanych z bezpieczeństwem pracy. W jednym z rozporządzeń dookreślił warunki, jakie należy spełnić, aby pracę wykonywać w sposób prawidłowy.
Powyżej zaprezentowaliśmy fotografię, która przedstawia prowadzenie robót ziemnych w pobliżu jednego z sosnowieckich osiedli (osiedle Piastów). Już na pierwszy rzut oka można dostrzec niedociągnięcia związane z prowadzonymi pracami w zakresie bezpieczeństwa pracy. W pierwszej kolejności brakuje wygrodzenia rejonu prowadzonych robót. Przede wszystkim wynika to z obowiązku wynikającego z wygrodzenia terenu budowy oraz w związku z wyznaczeniem strefy niebezpiecznej dla koparki, która uczestniczy w procesach budowlanych. Ma to duże znaczenie, aby osoby postronne nie wchodziły na teren prowadzonych prac budowlanych oraz w obszar pracy koparki. Ma to duże znaczenie, aby minimalizować ryzyko doznania urazu przez osoby niedoświadczone oraz przez niezauważenie osoby postronnej i uderzenie np.: osprzętem koparki. Tym bardziej, że w pobliżu koparki i samego wykopu poruszały się osoby postronne, zupełnie niezwiązane z procesem budowlanym.
Samo zabezpieczenie wykopu po godzinach pracy pracowników, tak aby nikt nie wpadł, to też ważna sprawa. W tym przypadku wygrodzenie nie było wykonane w ogóle, co przy braku wygrodzenia terenu, powodowało wysokie prawdopodobieństwo upadku jakiejkolwiek osoby, w szczególności po zmroku.
Ponadto z całą pewnością sam montaż obudowy zabezpieczającej pracowników w wykopie również można było wykonać w inny sposób, bardziej bezpieczny.
Nie będziemy się rozpisywać o wszystkich zauważonych uwagach bhp, niemniej jednak pamiętajmy o IBWR dla robót budowlanych, bo jest to gotowa informacja w zakresie prowadzenia bezpiecznych sposobów pracy. Ponadto w przypadku wątpliwości w zakresie sposobów bezpiecznego prowadzenia robót, zachęcamy do kontaktu z specjalistami w tym zakresie.
Pamiętajmy, bezpieczna praca ma znaczenie. Nie ma sensu ryzykować zdrowiem i życie.