Praca na wysokości, kilka słów o BHP
Pracą na wysokości zgodnie z wymaganiami prawnymi jest praca, która wykonywana jest powyżej 1 m nad otaczającym terenem. Stąd ważne jest, dla pracodawcy i pracownika, aby podejmować takie działania, które zabezpieczą pracowników przed upadkiem z wysokości. I właśnie ten upadek, a właściwie konsekwencje związane z uderzeniem pracownika o otaczający teren powodują największe zagrożenie.
Jakie są skutki upadku z wysokości? Z całą pewnością można do nich zaliczyć:
- złamania,
- zranienia,
- stłuczenia,
- kalectwo,
- śmierć.
Z całą pewnością w wielu przypadkach można zastosować rozwiązania takie jak rusztowania, zwyżki itp., które skutecznie zabezpieczają pracowników przed upadkiem, niemniej jednak nie w każdym przypadku. Dobrym przykładem jest fotografia, którą udostępniliśmy- w takim przypadku zastosowanie zwyżki nie jest możliwe, rusztowanie nie jest opłacalne. Więc co należy zrobić? Dobrym rozwiązaniem z całą pewnością będzie zastosowanie szelek do pracy na wysokości. Wysokość była na tyle duża, że niezbędna przestrzeń pod pracownikiem została zachowana (w większości przypadków co najmniej 6 m, oczywiście z uwzględnieniem linki z amortyzatorem w „klasycznej” wersji).
Rozumiemy, że każdy pracownik pracując na wysokości stara się zachować ostrożność, jeśli wykonuje swoją pracę świadomie oraz rozumie poziom zagrożenia, ale i tak zachęcać będziemy do stosowania odpowiednich środków ochrony. Dlaczego? Gdyż sam upadek może nie wynikać tylko i wyłącznie z naszej nieuwagi. Wystarczy, ze takiemu pracownikowi „zakręci się w głowie”, straci przytomność lub pojawią się inne okoliczności zdrowotne, pojawi się stres (choć w przypadku doświadczonych pracowników raczej mało prawdopodobne), człowiek się zamyśli i nieszczęście gotowe. Tak jak wspominaliśmy, konsekwencje upadku mogą być dramatyczne, już nawet przy niewielkiej wysokości.
Uważamy także, że koszt zakupu w tym przypadku szelek do pracy na wysokości jest na tyle niski, że nie ma sensu ryzykować zdrowiem i życiem. A szelki takie, przy prawidłowym ich użyciu oraz jeśli są one w odpowiednim stanie technicznym pozwolą na uniknięcie przykrych konsekwencji.
Stąd pamiętajmy! Oceniajmy ryzyko zawodowe i pracujmy bezpiecznie!