bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Preparaty niebezpieczne/szkodliwe- organizacja stanowiska pracy oraz inne wytyczne


Bardzo trudno wyobrazić sobie firmę, w której nie są stosowane żadne preparaty/mieszaniny (środki chemiczne). Oczywiście nie wszystkie z nich sklasyfikowane zostały jako niebezpieczne/szkodliwe. Nie zmienia to faktu, że w przypadku wszystkich środków chemicznych należy zachować odpowiednie warunki bezpieczeństwa, stosując się ściśle do wytycznych określonych przez ich producenta. Choć zgodnie z wymogami prawnymi, szczególnie uwagę należy skupić na środkach chemicznych niebezpiecznych/szkodliwych- ze względu na zagrożenia, które powodują.

W przypadku środków chemicznych, ważne jest, aby zwrócić uwagę na:

  • ich przechowywanie, a właściwie w jaki sposób są one przechowywane (poprawnie, czy nie),
  • ich transport,
  • użytkowanie na stanowisku pracy,
  • poprawną utylizację środka chemicznego oraz jego opakowania.

Rozporządzenie CLP, które na dzień dzisiejszy jest obowiązujące określa szczegółowe wymagania w zakresie między innymi przebadania mieszaniny/preparatu, sklasyfikowania jej oraz odpowiedniego oznakowania oraz wytworzenia niezbędnej dokumentacji. I właściwie na to nie mamy wpływu. Czynności te wykonuje producent.

Natomiast w firmie, z całą pewnością możemy skorzystać z informacji, które udostępnia producent i warto to czynić. Jednym z podstawowych źródeł informacji nt. preparatów/mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne/szkodliwe jest karta charakterystyki. Dokument ten określa wszystkie niezbędne informacje nt. danego środka chemicznego, zaczynając od zagrożeń, które powoduje, poprzez środki profilaktyczne do oznakowania (pamiętając również o innych niezbędnych informacjach np. kwestii związanych z transportem lub ochroną przeciwpożarową itp.). Istotne z pewnością jest to, aby pracownika zapoznać z właściwościami chemicznymi/fizycznymi danego środka chemicznego. Nie ma określonego obowiązku zapoznania pracownika z treścią karty charakterystyki, ale wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem- gdyż zawiera ona niezbędny komplet informacji.

W jaki sposób magazynować preparaty/mieszaniny sklasyfikowane jako niebezpieczne/szkodliwe?

Z całą pewnością można odnaleźć szczegółowe wymagania w regulacjach prawnych odnośnie prawidłowego magazynowania środków chemicznych, natomiast ważnym źródłem informacji ponownie jest karta charakterystyki. W niej znajduje się sekcja 7.2 Warunki bezpiecznego magazynowania, w tym informacje dotyczące wszelkich wzajemnych niezgodności. I warto zapoznać się z tymi informacjami oraz stosować do tych wymagań.

Przeszkolenie pracowników

Z całą pewnością warto zapoznać pracowników z właściwościami chemicznymi i fizycznymi oraz zapoznać pracownika z zasadami przechowywania, stosowania i usuwania odpadów (zużyty środek chemiczny oraz jego opakowanie). Ponadto niezbędne będą informacje w zakresie stosowania środków ochrony oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, jeśli będzie ona niezbędna (z uwzględnieniem wytycznych dotyczących danego środka chemicznego). Wszystkie te wytyczne powinny być dookreślone w programach szkoleń bhp.

Dokumentacja

Prócz kwestii organizacyjnych oraz rozwiązań technicznych, niezmiernie ważna jest dokumentacja, która powinna być opracowana w związku z stosowaniem preparatów/mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne/szkodliwe. Z całą pewnością stosowne zapisy powinny być uwzględnione w ocenie ryzyka zawodowego, należy również opracować niezbędny wykaz chemii niebezpiecznej i instrukcję postępowania i magazynowania preparatów/mieszanin sklasyfikowanych jako niebezpieczne/szkodliwe. Dodam tylko, że dokumentacja ta nie powinna być wytworzona według wzorca, gdyż w każdej firmie stosowane są inne środki chemiczne, a sama instrukcja powinna być adekwatna do tych środków. Stąd w przypadku, kiedy w firmie zagości Inspekcja Pracy lub Inspekcja Sanitarna, to kupując dokumentację ze sklepów BHP, mamy pewność, że i tak będziemy zmuszeni do poprawnego opracowania niezbędnej dokumentacji, o czym przekonała się już nie jedna firma.

Podsumowując

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, zapraszam do kontaktu. Z środkami chemicznymi w wielu przypadkach nie ma żartów- a sprawdzone informacje oraz ich odpowiednie opracowanie z pewnością ułatwi zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w Twojej firmie- szczegóły w lewej części niniejszej strony, w panelu nawigacyjnym ‘w czym mogę pomóc’ lub ‘kontakt’.




Zobacz nasze usługi: