bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Czy prócz szkoleń bhp organizować również szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej?


Bez wątpienia, niemal każdy pracodawca wie, że pracowników należy szkolić w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście tutaj każdy może prezentować swoje podejście, w którym określa to, czy ktoś uznaje je za zasadne czy też nie, niemniej jednak taki obowiązek istnieje bezsprzecznie. I jest to oczywiste dla nas wszystkich.

A jak sytuacja wygląda w zakresie szkoleń przeciwpożarowych? Odnajdując informacje w tym zakresie w zasadzie można spotkać się z sprzecznymi informacjami. Jedni uważają, że samo szkolenie bhp wystarczy, tym bardziej, że jest tam mowa o kwestiach przeciwpożarowych, natomiast inne osoby uważają, że szkolenie bhp nie wystarczy. Więc jak to wygląda?

Zacznijmy od początku. Bezsprzeczne jest to, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (tj. Dz.U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 908) właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając właściwą ochronę przeciwpożarową jest zobowiązany do zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi. Z tego zapisu widać wyraźnie, że owe zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi jest niezbędne, w dookreślonym przypadku. Faktycznie, Ustawodawca nie określa tego wprost, że „zapoznanie z przepisami dot. ochrony przeciwpożarowej” ma być w formie szkolenia. Niemniej jednak trudno sobie wyobrazić, aby było inaczej- bo jak inaczej można by to zrealizować?

I niestety tego typu zapisy budzą wątpliwości- być może w przyszłości zostanie to wyeliminowanie, czas pokaże. Niemniej jednak sami zachęcamy do realizowania szkoleń przeciwpożarowych, tym bardziej, że w wielu przypadkach Straż Pożarna i tak dość często zadaje pytania odnośnie realizacji szkoleń przeciwpożarowych i kilka firm już takowe szkolenia zrealizowały, niezależnie od argumentacji.

Ponadto należy się zastanowić po co właściwie te szkolenia przeciwpożarowe są? Po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w Państwa firmie. Ciężko wypracowany majątek jakim jest firma, powinien być chroniony w każdym możliwym przypadku. I takie szkolenia zdecydowanie mogą przyczynić się do tego, że w Państwa firmie będzie bezpieczniej.

Oczywiście szkolenia przeciwpożarowe on-line tylko i wyłącznie prowadzone w tej formie, mogą być niewystarczające. Warto prowadzić również ćwiczenia praktyczne, tak, aby każdy pracownik raz na jakiś czas mógł użyć podręcznego sprzętu gaśniczego oraz innych urządzeń przeciwpożarowych, aby doskonalić swoje umiejętności. Tym bardziej, że wielu osobom wydaje się, że użycie gaśnicy jest czynnością banalnie proste, natomiast nie wiedzą w jakich przypadkach taką gaśnice można użyć i kiedy jest to sensowne, jakiej gaśnicy użyć do jakiego rodzaju pożaru itp.

Stąd, podsumowując- szkolenia przeciwpożarowe z całą pewnością opłacają się wszystkim, zwłaszcza te szkolenia, które są wartościowe dla pracowników oraz pracodawcy.
Zobacz nasze usługi: