bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
Czy szkolenia przeciwpożarowe są obowiązkowe?

Instalacja tryskaczowa


Tryskacz/główka tryskaczowa- jest elementem instalacji, który stosowany jest do rozprowadzania wody służącej do gaszenia pożarów w budynkach. Element ten jest zainstalowany na "końcu" instalacji zasilającej w wodę.

Instalacja tryskaczowa- jest to układ przewodów rozdzielczych oraz rozprowadzających wraz z tryskaczami i zaworem kontrolno-alarmowym. Jeden zawór kontrolno-alarmowy zasila sekcje tryskaczową.

Norma, która omawia zagadnienia związane z projektowaniem i doborem instalacji tryskaczowej PN-EN 12845. Pamiętać należy, że dobór parametrów instalacji tryskaczowej decyduje o jej prawidłowym funkcjonowaniu. W zakresie obowiązków zarządzającego obiektem budowlanym jest z całą pewnością utrzymanie instalacji tryskaczowej w pełnej sprawności oraz zapewnienie okresowych kontroli instalacji. Szczegółowe informacje z pewnością można odnaleźć między innymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, która opracowana została dla przedmiotowego obiektu.

W jaki sposób działa tryskacz?

Tryskacz wyposażony został w element termoczuły, który pod wpływem określonej temperatury uwalnia wodę, w celu ugaszenia pożaru. Poniżej prezentujemy tabelę, która określa dla jakich wartości temperatur woda jest uwalniana (kolor elementu termoczuły).

szkolenie przeciwpożarowe

Z całą pewnością instalacja tryskaczowa jest skutecznym rozwiązaniem, które pozwala na zabezpieczenie przestrzeni.

Dobór parametrów instalacji tryskaczowej

W zakresie doboru parametrów instalacji tryskaczowej będą brane pod uwagę takie aspekty jak:

  • klasyfikację budynków oraz przestrzeni, gdzie zainstalowane będą tryskacze (małego zagrożenia pożarowego LH, poprzez średnie zagrożenie pożarowe OH1-OH4, po duże zagrożenie pożarowe HHS),
  • parametry hydrauliczne (powierzchnia działania; założona w projekcie powierzchnia działania; maksymalna powierzchnia chroniona przez jeden tryskacz (od 9 do 21 m2); minimalny czas działania; minimalna intensywność zraszania (od 2,25 do 12,5 mm/min.))
  • rozstawienie oraz odległość pomiędzy tryskaczami, biorąc pod uwagę wymiary pomiarów wykonanych w płaszczyźnie poziomej (rozstawienie tryskaczy nieregularne lub regularne).


Ważne jest, aby zaprojektowana instalacja tryskaczowa zapewniała minimalne ciśnienie oraz natężenie przepływu, którego parametry powinny być obliczone za pomocą obliczeń hydraulicznych.

Jak długo funkcjonuje instalacja tryskaczowa po jej uruchomieniu?

Czas działania instalacji tryskaczowej (tryskaczy) dobiera się w zależności od klasyfikacji zagrożenia pożarowego, zwykle od 30 do 90 min.- szczegóły można odnaleźć w dokumentacji technicznej.

Czy budynek, którym zarządzam powinien być wyposażony w instalację tryskaczową?

Przepisy w sposób wyraźny określają, w jakich przypadkach instalacja tryskaczowa powinna zostać zainstalowana.

  • budynkach handlowych lub wystawowych jednokondygnacyjnych w strefie pożarowej ZL I o powierzchni 8 000 m2, wielokondygnacyjnych w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii ZL I o powierzchni 5 000 m2,
  • w budynkach o liczbie miejsc służącym celom gastronomicznym powyżej 600,
  • budynkach użyteczności publicznej wysokościowych,
  • budynkach zamieszkania zbiorowego wysokościowych.


Zagadnienia dotyczące instalacji tryskaczowej można również omówić podczas szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto szczegółowe informacje powinny być dostępne w instrukcjach dostarczonych przez producenta, a sam montaż wykonany przez osoby posiadające odpowiednie kompetencje, po zaprojektowaniu przez uprawnioną osobę.




Zobacz nasze usługi: