bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Jak przechowywać środki ochrony indywidualnej?


W przypadku, kiedy podczas prac niezbędne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, to dla pracowników oraz pracodawców jest oczywiste, że należy je stosować. Natomiast czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że środki ochrony indywidualnej powinny być przechowywane w prawidłowy sposób?

Gdzie można szukać informacji nt. przechowywania środków ochrony indywidualnej? - mamy dwa podstawowe rozporządzenia, które mogą mówić o SOI (środki ochrony indywidualnej):

  • Dz.U. 2005 nr 259 poz. 2173 - wymagania, które powinny być spełnione przez SOI
  • załącznik II do rozporządzenia Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650; ost. zm. Dz.U. z 2011, Nr 73, poz. 1034 - szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej.


Przepisy w sposób wyraźny nie wskazują w jaki sposób przechowywać środki ochrony indywidualnej. Jednak z całą pewnością należy zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania, aby nie wpływać na pogorszenie ich właściwości ochronnych. Z całą pewnością przydatne do przechowywania środków ochrony indywidualnej mogą okazać się szatnie, wyznaczone pomieszczenia, szafy itp.- pod warunkiem, jeśli spełniają one wymagania określone przez producenta środków ochrony indywidualnej w zakresie sposobów ich przechowywania. Ponadto ilość rodzajów SOI jest tak duża, że z całą pewnością w tej materii należy sugerować się informacjami zawartymi przez producenta.

I to jest właśnie prawidłowa odpowiedź, na zadane pytanie- podstawowym źródłem informacji są wymagania określone przez producenta. Ponadto zwracamy uwagę, że w zakresie wymagań bhp, również należy stosować się do wymagań określonych przez producenta danej maszyny, urządzenia czy narzędzia.




Zobacz nasze usługi: