Jak przygotować się do szkolenia bhp?
Z całą pewnością do szkolenia bhp należy się odpowiednio przygotować. Nie tylko pod kątem merytorycznym. Drugim ważnym aspektem jest to, aby szkolenie bhp nie zamieniać w przykry obowiązek realizowany od czas do czasu oraz w przypadku zatrudnienia.
Aktywizacja uczestników szkolenia
Skutecznym rozwiązaniem, które zawsze przynosi dobre efekty jest aktywizowanie uczestników szkolenia. Pomocne tutaj mogą być różne "zachęty"- od prostych pytań w zakresie bhp po ćwiczenia praktyczne czy burze mózgów.
Ponadto podstawowym elementem, o którym dużo "szkoleniowców" zapomina jest sama intonacja głosu, różnicowanie tempa wypowiedzi, różnice w sile głosu (choć bez przesady). Nie ma nic gorszego jak szkolenie, które realizowane jest od początku do samego końca- jednostajnym nudnym tonem głosu (i to już wspomnienia z czasów studenckich- wykłady).
Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, które zdobyłem podczas prowadzonych szkoleń wstępnych, okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, z całą pewnością mogę stwierdzić, że te dwa aspekty są najważniejsze.
Jest to spójne również z ocenami atrakcyjności szkoleń- słuchacze sami wskazywali właśnie na zróżnicowany ton wypowiedzi oraz jego tempo i możliwość uczestniczenia w szkoleniu- w części praktycznej.
Prezentacja multimedialna
W dalszym ciągu jednym z skuteczniejszym rozwiązań, które pozwalają na przeprowadzenie interesującego szkolenia jest wykorzystanie prezentacji multimedialnej, która pozwala na dotarcie do słuchacza z wykorzystaniem zróżnicowanych bodźców.
Istotnym jest, aby prezentacja była sumiennie przygotowana- i wydaje mi się, że jest to najważniejszy klucz tego narzędzia.
Dodatkowo, prezentacja ta może być pomocna również w systematyzowaniu szkolenia bhp oraz pozwoli na brak możliwości "przeskoczenia z tematu na temat wraz z pozostawieniem ważnej kwestii, o której chciało się powiedzieć"- co jest bardzo istotne również z punktu widzenia osoby prowadzącej szkolenie.
Materiały pomocnicze
Dobrym pomysłem jest przygotowanie materiałów pomocniczych. Mogą być to różnego rodzaju informacje (np.: wyciągi z przepisów lub zasad bhp). Dobrze jest omówić przedstawione materiały oraz pozostawić je słuchaczom (mają wtedy możliwość korzystania z wiedzy zawartej w tych materiałach również po szkoleniu).
Miejsce prowadzenia szkolenia
Istotnym zagadnieniem, którym większość osób nie wspomina- jest miejsce organizowania szkolenia. Jeśli przedsiębiorstwo dysponuje osobnym pomieszczeniem, to z całą pewnością warto z niego skorzystać. Miejsce takie pozwala na pełne zaangażowanie się uczestników szkolenia. Pomijam tutaj oczywiście kwestie związaną z wyposażeniem takim jak krzesełka, stoły itp.
Smutna rzeczywistość
Pewne treści, które wymagane są prawem muszą zostać przekazane. Niemniej jednak szkolenie bhp można przeprowadzić w taki sposób, aby było ono ciekawe.