Jaka powinna być ilość gaśnic w budynku?
Przepisy w sposób szczegółowy określają, jaką ilość gaśnic należy zainstalować w budynku. I z całą pewnością nie powinno się zmniejszać tej ilości. Większość dostępnych gaśnic na rynku może być „użytkowana”, a właściwie jest przygotowana do użycia do 5 lat od daty produkcji, choć jest jedna marka gaśnic, której trwałość określana jest na 10 lat. Po tym terminie gaśnice te nadają się do utylizacji lub serwisu. Istotne jest również to, żeby każdą gaśnicę kontrolować nie rzadziej jak raz w roku pod kątem jej sprawności technicznej oraz warto doglądać okazyjnie. Pozwoli to upewnić się, że w przypadku, kiedy gaśnice będą potrzebne, będą funkcjonować w sposób prawidłowy.
Z całą pewnością miejsce usytuowania gaśnicy nie powinno narażać ją na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie słoneczne. W przypadku środowisk agresywnych, jej trwałość również może zostać obniżona. Z całą pewnością warto je umieszczać w miejscach ogólnie dostępnych dla przebywających w budynku osób. Przy gaśnicy należy zapewnić także dostęp, czyli nie sytuować ich pod elementami wyposażenia lub za nimi (w taki sposób umieszczać, aby nie ograniczać do nich dostępu).
Dla obiektów budowlanych Ustawodawca przewidział dwie wartości:
- 1 jednostka środka gaśniczego na każde 100 m2,
- 1 jednostka środka gaśniczego na każde 300 m2.
Z grubsza można przyjąć, że ilość ta powinna być dobrana od rodzaju budynku. Dla budynków ZL powinna być to wartość 1 jednostka środka gaśniczego na każde 100 m2, natomiast dla budynków PM można przyjąć, że na każde 300 m2 powinna znaleźć się jedna jednostka środka gaśniczego, niemniej jednak w niektórych przypadkach należy zapewnić dla budynków PM tak, jak dla budynków ZL.
Oczywiście przypominamy, że jedna jednostka środka gaśniczego nie jest tożsama z 1 sztuką gaśnicy, a wartość ta wskazana jest przez Ustawodawcę konkretnie (3 kg lub 2 dm3).