bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł bezpieczne ciągi komunikacyjne rusztowanie

Poprawne użytkowanie linki bezpieczeństwa z amortyzatorem


Poniżej przedstawiamy wybrane dwie fotografie, które przedstawiają w jaki sposób nie należy stosować linek bezpieczeństwa z amortyzatorem:

Linka bezpieczeństwa wraz z amortyzatorem oraz szelkami bezpieczeństwa stanowi komplet. I tak jak o szelki, należy dbać również o linkę bezpieczeństwa. Ponadto ważne jest także w jaki sposób ją użytkujemy. I za każdym razem warto mieć na uwadze to, że jest to środek chroniący nasze życie podczas pracy na wysokości.

Podstawowym elementem warunkującym bezpieczeństwo pracy, jest mocowanie linki bezpieczeństwa do szelek w sposób prawidłowy. Większość producentów dostarcza szelki bezpieczeństwa, które posiadają mocowania linki z przodu oraz z tyłu. Linkę należy mocować w taki sposób, aby „ułatwić” sobie pracę (w zależności od potrzeb). Oczywiście trzeba tutaj zwracać uwagę, czy przypadkiem na przednim mocowaniu nie należy dodatkowo stosować karabinek. Ponadto ważne jest, gdzie taką linkę bezpieczeństwa mocujemy. Z całą pewnością powinny to być stałe elementy przestrzeni, których średnica (wielkość) nie przekracza wielkości haków do mocowania (jeśli nie stosujemy dodatkowo innych rozwiązań).

Linka bezpieczeństwa nie powinna mieć kontaktu z ostrymi przedmiotami. W przypadku naprężenia takiej linki, pęka ona błyskawicznie. Więc warto przed przystąpieniem do pracy upewnić się, czy wokoło nie ma żadnych ostrych elementów. Ważna jest także temperatura pracy- przykładowo, dla linek bezpieczeństwa z amortyzatorem stosowanych przez pracowników firmy, którą aktualnie się opiekujemy wartości dopuszczalnych temperatur mieści się pomiędzy -30 do 50 stopni C.

Ważne jest także, aby haków linki bezpieczeństwa nie mocować na tzw. „łamanie”. Prawidłowo pracują one tylko i wyłącznie w pozycji pionowej. W takiej pozycji ich wytrzymałość mieści się w granicach od 2 do 3 ton. Natomiast w przypadku, kiedy są one zaczepione na tzw. „łamanie”, już takiej wytrzymałości nie mają (łatwo może dojść do ich uszkodzenia i odpadnięcia ich od stałego elementu, do którego były one przymocowane).

Na budowie, na której swoje zadania wykonuje firma, która podpisała z nami umowę o stałej współpracy, stosowane są podwójne linki z amortyzatorem. I takie właśnie linki rekomendujemy. Dlaczego? Gdyż nawet w przypadku uszkodzenia jednego haka, linki; pracownik chroniony jest przez drugą linkę i hak. Ponadto nie można wykluczyć błędu pracownika- czy to niewystarczającego mocnego elementu stałego lub przymocowania haka na tzw. łamanie. Więc ryzyko upadku pracownika jest minimalizowane do minimum.

W przypadku podwójnych linek, ważne jest także, aby druga linka była mocowana do szelek, za element, który odpadnie przy szarpnięciu podczas upadku pracownika. Dlaczego? Gdyż pozwoli to na prawidłową pracę linki i amortyzatora w przypadku, kiedy pracownik przypnie się za wykorzystaniem tylko jednego haka. I jest to niezwykle ważne, jeśli pracownicy nie mają określonego nakazu stosowania zawsze dwóch haków.

Niezależnie od innych warunków, haki linki czy linek bezpieczeństwa mocujemy zawsze w najwyższym możliwym punkcie. Dlaczego? Gdyż w takim przypadku pracownik skraca długość upadku do momentu zadziałania zestawu. I jest to niezwykle ważne, gdyż nikt nie powiedział, że upadek będzie przyjemny- a wraz z długością spadku pracownika rosną również siły oddziałujące na niego podczas szarpnięcia.

Amortyzator jest elementem, który nie powinien być ograniczany w jakikolwiek sposób. Poniżej przedstawia taśmę izolacyjną, która została naklejona wokoło amortyzatora. Zdarzają się jednak również inne elementy (np.: opaski elektryczne zaciskowe). Działanie takie nie daje gwarancji na to, że amortyzator zadziała w sposób prawidłowy.

Wysokość też ma duże znaczenie. Dlaczego? Gdyż wysokość, na której pracuje pracownik powinna przekraczać długość linki, amortyzatora oraz wysokość człowieka. Dlaczego? gdyż na co nam cały zestaw, jeśli pracownik i tak uderzy o powierzchnię ziemi lub podłoża?

Dodatkowo, wszelkie niezbędne wymagania bezpiecznej obsługi linek bezpieczeństwa określone są w dokumentacji producenta. Stąd warto zapoznać pracownika z tymi informacjami. Życzymy bezpiecznej pracy!

szelki bezpieczeństwa Pawłowski BHP ppoż.



szelki bezpieczeństwa Pawłowski BHP ppoż.



Na zakończenie wszystkim życzymy bezpieczeństwa podczas prac na wysokości!




Zobacz nasze usługi: