Jak bezpiecznie pracować na drabinie??
Praca na drabinie może (a właściwie jest) niebezpieczna dla pracowników. Zwłaszcza w przypadku drabin, które podobne są do tej przedstawionej na zdjęciu poniżej. I warto o tym pamiętać, że Ustawodawca przewidział także warunki, które należy spełnić, aby prawidłowo wykonać pracę z jej użyciem.
I wszystko wydawałoby się banalne. Kto z nas nie ma niewielkiej drabiny w domu? Chyba nie ma takiej osoby. Więc co tutaj może być skomplikowanego?
I tu dochodzimy do sedna. Praca na drabinie, w przypadku drabin, których wysokość przekracza 2 m oraz pracownik przebywa na wysokości powyżej 2 m wymaga spełnienia kilku podstawowych wytycznych, które określone zostały w ogólnych przepisach BHP. Z całą pewnością należy pracownika zabezpieczyć przed ewentualnym upadkiem z wysokości oraz wyposażyć go w hełm ochronny.
Więc czy pracownicy wykonywali swoją pracę w sposób prawidłowy? Z pewnością nie. Co dokumentuje przedstawiona fotografia. I w przypadku upadku pracownika— odpowiedzialność nie spoczywa jedynie na pracodawcy, ale także na pracowniku, a także na osobach kierujących pracownikami.
Jaki wniosek? Taki, że takie prace najlepiej wykonywać zgodnie z wymaganiami. Gdyż w przypadku, kiedy dojdzie do wypadku, z całą pewnością zaczną się kłopoty dla samego pracownika, a także innych osób, które przynajmniej z założenia powinny uczestniczyć w procesach pracy w szczególności w zakresie spełnienia wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
Poniżej umieszczamy zarejestrowane przez naszego pracownika zdjęcie (zdjęcie w powiększeniu):
Podczas prac na drabinie również należy pamiętać o zapewnieniu możliwości transportu materiałów. Gdyż najlepszym rozwiązaniem nie jest, aby w jednej ręce trzymać materiał i wchodzić lub schodzić po drabinie/ z drabiny. Takie zachowanie zawsze powoduje zwiększone ryzyko upadku pracownika. Podczas poruszania się po drabinie należy zachować w każdym przypadku co najmniej 3 punkty podparcia- dwie nogi + jedna ręka lub utrzymywać się z wykorzystaniem dwóch rąk i jednej nogi. Poruszać się po drabinie w każdym przypadku należy twarzą skierowaną do drabiny. W przypadku prowadzenia prac krótkotrwałych na drabinie— zakazuje się wychylania poza obrys drabiny (to bardzo ważne). I oczywiście przed rozpoczęciem używania drabiny sprawdzić czy jest ona w dobrym stanie technicznym. Nie bez znaczenia jest również jej stabilne usytuowanie. Powyższe wymagania stanowią kilka najważniejszych informacji w zakresie bezpieczeństwa pracy na drabinie. Więcej informacji nt. pracy na drabinie można odnaleźć w treści przygotowanych przez nas instrukcji bhp.