bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł bezpieczne ciągi komunikacyjne rusztowanie

norma ISO ISO 45001:2018


Norma ISO 45001:20018 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy jest nową normą międzynarodową, która opublikowana została w 2018 roku. Norma ta jest formalnym następcą normy OHSAS 18001. Norma ta właściwie została opracowana na podstawie normy 18001, niemniej jednak uwzględnia nowe dane w zakresie bhp w firmie.
Pamiętać należy, że zgodnie z Ustawą o normalizacji, stosowanie norm jest dobrowolne. Wskazać jednak należy, że dostosowanie się do jej wymagań ułatwia i wręcz umożliwia opracowanie kompletnej polityki bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Norma ta jednocześnie nie narzuca konkretnego kształtu systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz w żadnym wypadku nie określa żadnych kryteriów, które mają związek z wydajnością w zakresie BHP. Dlaczego? Gdyż system ten powinien być adekwatny do potrzeb własnych firmy. Ponadto nie jest możliwe określenie wytycznych, które będą możliwe do zastosowania w każdej firmie biorąc pod uwagę różnice wynikające z profilu prowadzonej działalności gospodarczej, stosowanej technologii oraz innych kryteriów. Na czym opiera się nowa norma? Z całą pewnością na modelu Deminga (inf. o modelu Dminga- zaplanuj, wykonaj, sprawdź, popraw.) w zakresie wdrażania nowych rozwiązań, angażowaniu zarządu firmy w podejmowaniu konkretnych działań oraz angażowanie pracowników w proces ich planowania. Ponadto ważne jest to, aby ten proces był z czasem udoskonalany, niwelując tym samym niedociągnięcia.

Kiedy norma OHSAS przestanie obowiązywać?

Okres przejściowy określony został na 3 lata, stąd OHSAS przestanie obowiązywać od dnia 12 marca 2021 roku. Firmy mają więc czas na dostosowanie się do wymagań nowej normy. I tak naprawdę przejście na nową normę nie powinno powodować większych problemów, gdyż większość wymagań jest tożsama, ale występują również pewne różnice.

Jakie zmiany wprowadza nowa norma?

Z całą pewnością zasadniczą zmianą, która wprowadzona została w tej normie jest nacisk na kontekst organizacji. Zwraca się uwagę na rolę czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych względem firmy, które mają wpływ na poziom bezpieczeństwa w firmie. Istotne jest również to, że norma ta dookreśla konieczność większej roli kierownictwa firmy w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe oraz awaryjne (z uwzględnieniem profilaktyki). I właśnie podejmowanie działań profilaktycznych w tej normie odgrywa zasadniczą rolę- od identyfikacji po podjęcie działań zaradczych. Nie bez znaczenia są również potrzeby oraz oczekiwania pracowników i innych zainteresowanych stron. Ponadto należy dookreślić szanse oraz ryzyka, które wpływają negatywnie lub pozytywnie na zdolność systemu zarządzania bhp do dostarczania zaplanowanych wyników poprawy bezpieczeństwa. Rozszerzono również wymagania, które dotyczą komunikacji w firmie: określono co, kiedy oraz w jaki sposób ma być komunikowane.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wdrażaniu nowej normy; zapraszam do kontaktu! Z pewnością pomogę. Dane kontaktowe znajdują się w panelu nawigacyjnym.




Zobacz nasze usługi: