bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł obuwie robocze

Obowiązek stosowania obuwia roboczego


Zgodnie z wymaganiami określonymi w Ustawie Kodeks pracy, pracodawca zobowiązany jest do wydania obuwia roboczego, jeśli jest to niezbędne biorąc pod uwagę wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pamiętać należy także, że wydane obuwie robocze pracownik zobowiązany jest stosować podczas pracy. A brak tego obuwia dyskwalifikuje pracownika jako osobę właściwie przygotowaną do wykonywania określonych w umowie czynności.

Po co stosowane jest obuwie robocze? Przede wszystkim istotne tutaj są właściwości ochronne tego obuwia. W większości przypadków stosowane jest obuwie z podeszwą antypoślizgową/antyprzebiciową oraz wzmocnieniami na pięcie oraz na wysokości palców stopy. Obuwie takie zapewnia skuteczną ochronę przed urazami.

W ostatnim czasie na jednym z forów internetowych opublikowane zostały zdjęcia stopy, która przygnieciona została przez akumulator zasilający wózki jezdniowe. Niestety z całą pewnością nie można powiedzieć, że zdjęcie to było apetyczne. Niemniej jednak dzięki temu, że pracownik stosował podczas pracy obuwie robocze- nie stracił palców, co nastąpiłoby z pewnością w przypadku, kiedy owe obuwie robocze nie było zastosowane! Dalszego losu tego pracownika nie znamy, niemniej jednak poprzez ten wpis staramy się zwrócić uwagę na to, że stosowanie obuwia roboczego jest tak samo ważne, jak innych środków ochrony.

Kolejną ważną kwestią jest sam komfort użytkowania obuwia roboczego. Należy pamiętać, że w większości przypadków obuwie to będzie stosowane co najmniej przez 8 godzin dziennie. Dlatego też wybór odpowiedniego obuwia roboczego wcale nie jest taki prosty. A samo obuwie powinno być dobrane biorąc pod uwagę warunki oraz zagrożenia jakie występują podczas pracy.

Ponadto pracownicy powinni pamiętać, że stosowanie obuwia roboczego jest ich jednym z podstawowych obowiązków, który dookreślony został w Ustawie Kodeks pracy (oczywiście tam, gdzie owe obuwie jest niezbędne).

Inną ważną kwestią w procesie budowania odpowiedniej kultury bhp w firmie jest to, że obuwie robocze, tam gdzie jest niezbędne, powinno być stosowane przez wszystkich- włącznie z kierownictwem firmy oraz osobami pracującymi w pomieszczeniach administracyjno-biurowych, gośćmi jeśli osoby te poruszają się np.: po części magazynowej. Oczywiście można tutaj również zastosować rozwiązania zastępcze, ale to także zależy od przyjętych rozwiązań w danym przedsiębiorstwie.

Poniżej prezentujemy filmik, przedstawiający test (może i nie jest on doskonały), ale prezentujący to, czy warto stosować obuwie robocze oraz to, czy jest to temat banalny.






Zobacz nasze usługi: