bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Oznakowanie rusztowania


Nie bez znaczenia na każdej budowie jest oznakowanie rusztowań- prócz tablicy informującej o wykonawcy rusztowania oraz dopuszczalnej masy oraz pozostałych niezbędnych informacji, którą należy umieścić na rusztowaniu ważne jest także poinformowanie pracowników o tym, czy na danym rusztowaniu zobowiązani są do stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości czy też nie. Ponadto ważne jest, aby w ogóle w sposób wyraźny dookreślić, czy na rusztowanie można wejść.

Rusztowanie w końcu może być w trakcie montażu lub demontażu, co z samo siebie powoduje dodatkowe zagrożenia dla pracowników. Ponadto rusztowanie może zostać zmodyfikowane przez pracowników mimo zakazu, co także może generować zagrożenia dla innych. Skutecznym rozwiązaniem są tzw. scafftagi, które skutecznie wskazują niezbędne dla pracowników informacje— np. wejście dozwolone/niedozwolone, konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej itp.. I tak można wyróżnić scafftag czerwony, żółty oraz zielony. W przypadku scafftagu czerwonego, wejście na rusztowanie jest zakazane, gdyż znajduje się ono w fazie budowy lub demontażu lub też zakazano wejścia z innego powodu. Żółty scafftag informuje pracowników o konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości. Poniżej prezentujemy fotografie, które prezentują scafftagi (zdjęcia wykonane podczas jednego z obchodu bhp, informacje dotyczące firm oraz nazwiska i inne dane prawnie chronione zostały usunięte):

scafftag rusztowania czerwony Pawłowski BHP ppoż.

scafftag rusztowania zielony Pawłowski BHP ppoż.

scafftag rusztowania żółty Pawłowski BHP ppoż.



Oznakowanie to powinno być umieszczone w najbliższym otoczeniu bezpiecznych ciągów komunikacyjnych rusztowania (wejścia). I ważnym jest, gdyż na wielu rusztowaniach można spotkać się z kilkoma wejściami, aby przy każdym z nich znajdował się scafftag o tym samym kolorze (z pominięciem przypadków, kiedy jest to celowe z jakiegoś powodu). Problemem jaki często pojawia się podczas pracy oraz wykorzystania tego rodzaju oznakowania, jest przekładanie scafftagów przez samych pracowników z jednego rusztowania, na drugie. Choć z tym problemem można sobie łatwo poradzić, to i tak podczas szkoleń warto zwracać uwagę pracownikom na to dlaczego takich czynności wykonywać nie wolno oraz wyciągać konsekwencje. Ponadto czasami zdarza się, że firmy montujące/demontoujące/przerabiające rusztowania na budowie jedno wejście na rusztowanie oznakują kolorem np. zielonym, a drugie żółtym, choć nie ma to racjonalnego uzasadnienia. Stąd ważne jest, aby rusztowania także były kontrolowane co jakiś czas oraz przed dopuszczeniem pracowników do pracy. Jednak pomimo wskazanych dwóch podstawowych wad takiego rozwiązania, scafftagi są z całą pewnością skutecznym rozwiązaniem.




Zobacz nasze usługi: