bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Wymagania BHP dla pomieszczeń pracy


Wysokość pomieszczenia pracy z całą pewnością powinna być dostosowana do stosowanej technologii w tym pomieszczeniu (tj. np.: do wysokości maszyn, które użytkowane są w procesach pracy). Pamiętać również należy, że minimalna wysokość pomieszczeń pracy również została określona w przepisach BHP.

Tymczasem zestawimy najważniejsze wymagania BHP odnośnie pomieszczeń pracy.

  • Podłoga; z całą pewnością powinna być równa, stabilna, nieśliska, niepyląca i odporna na ścieranie oraz nacisk. Dodatkowo podłoga powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. W przypadku pomieszczeń pracy, w których mogą występować atmosfery wybuchowe z całą pewnością podłoga powinna być wykonana w technologii Ex (materiału nie powodującego iskrzenia mechanicznego lub wyładować elektrostatycznych- takim pomieszczeniem może być przykładowo lakiernia). UWAGA: w przypadku, kiedy podłoga wykonana jest z materiału, który jest dobrym przewodnikiem ciepła lub też występuje jej zmoczenie- na przejściach oraz w miejscach wykonywania pracy powinna ona być wyposażona w podesty izolujące pracowników przed zimnem oraz wilgocią (oczywiście można również zastosować inne środki izolujące). W przypadku, kiedy po podłodze- w magazynie oraz na drogach znajdujących się wewnątrz obiektu budowlanego poruszają się środki transportowe; z całą pewnością należałoby umieścić informację o dopuszczalnym obciążeniu stropu.
  • Ściany; w przypadku pomieszczeń pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia lub pyły niebezpieczne pod względem wybuchowym- ściany powinny być przystosowane do łatwego czyszczenia oraz zmywania i należy je zabezpieczyć przed adsorpcją i gromadzeniem się pyłu.
  • Drzwi/bramy; wymiary powinny być zgodne z wymaganiami Polskiej Normy. Warto pamiętać, że sposób otwierania drzwi powinien odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach techniczno-budowlanych oraz p-poż. Drzwi rozsuwane muszą być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich wypadnięciu z prowadnic. Drzwi i bramy otwierające się do góry muszą być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich przypadkowemu opadaniu. Wrota bram powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich przypadkowemu zamknięciu. Wahadłowe drzwi i bramy muszą być przezroczyste lub posiadać przezroczyste panele. Drzwi i bramy przezroczyste powinny być wykonane z materiału odpornego na rozbicie lub ze szkła hartowanego oraz odpowiednio oznakowane w widocznym miejscu. Drzwi i bramy otwierane i zamykane mechanicznie powinny tak funkcjonować, aby nie stwarzały zagrożenia urazem. Drzwi takie powinny mieć zamontowane łatwo rozpoznawalne i łatwo dostępne z obu stron urządzenie do ich zatrzymywania, a także powinny być przystosowane do ręcznego otwierania.
  • Powierzchnia; na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 2 m2, która nie jest zajęta przez żadne urządzenia techniczne, sprzęt, materiały i inne.
  • Kubatura; na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia.
  • Oświetlenie; w pomieszczeniach należy zapewnić oświetlenie naturalne oraz sztuczne. Jeżeli oświetlenie dzienne nie może być zastosowane ze względu na technologię produkcji w pomieszczeniu stałej pracy- dopuścić pracowników można w przypadku uzyskania zgody wydanej przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy na stosowanie oświetlenia wyłącznie sztucznego.
  • Ciągi komunikacyjne; ciągi komunikacyjne powinny być drożne oraz odpowiedniej szerokości- zgodnie z wymaganiami przepisów dot. ochrony przeciwpożarowej, a w pozostałych przypadkach zgodnie z wymaganiami BHP lub wymagań określonych w Polskich Normach.




Zobacz nasze usługi: