bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
próbna ewakuacja

Obowiązek organizowania próbnej ewakuacji


Zgodnie z rozporządzeniem dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych oraz terenów, zarządzający obiektem budowlanym zobowiązany jest do cyklicznego organizowania praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Dotyczy to obiektów budowlanych, które:

  • przeznaczone są do przebywania ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami,
  • w, którym cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich itp.

W przypadku szpitali oraz zakładów karnych, zakres i obszar budynku objęty próbną ewakuacją musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.

Ważne jest, aby zamiar zrealizowania próbnej ewakuacji zgłosić Państwowej Straży Pożarnej 7 dni przed planowaną datą jej przeprowadzenia. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku, kiedy budynek podłączony jest do systemu alarmowania o pożarze— pozwoli uniknąć niepotrzebnego przyjazdu ekipy ratowniczej po ogłoszeniu alarmu. Ponadto w niektórych przypadkach Straż Pożarna może wyrazić chęć uczestniczenia w realizowanej próbnej ewakuacji, co z całą pewnością będzie dla jej organizatorów cenne (kto jak kto, ale przedstawiciele straży pożarnej z całą pewnością dostarczą niezbędnych przydatnych wskazówek). Przebieg próbnej ewakuacji powinien zostać „oceniony”, pod kątem możliwości poprawienia jej przebiegu. Ważne jest, aby była ona przeprowadzana cyklicznie, aby utrwalić poprawne sposoby postępowania osób.

Oczywiście wszystkich pracodawców zachęcamy do tego, aby mimo ewentualnego braku obowiązku organizowania praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji w dalszym ciągu ją przeprowadzać. Dlaczego? Gdyż z całą pewnością pozwoli to na jej skuteczne zrealizowanie w przypadku, kiedy będzie to potrzebne. Pracownicy podczas realizowanej próbnej ewakuacji zaznajomią się praktycznie z działaniami, które należy podejmować, aby przebiegała ona sprawnie i maksymalnie bezpieczne, jak to jest możliwe.

Próbna ewakuacja powinna być realizowana na podstawie scenariusza. Ponadto z przeprowadzonej próbnej ewakuacji należy sporządzić właściwą dokumentację, która będzie potwierdzać jej realizację oraz pozwoli na dokonanie oceny jej przebiegi i zrealizowania niezbędnych zmian. W każdym wypadku warto również podjąć współpracę z specjalistą z zakresu ochrony przeciwpożarowej.




Zobacz nasze usługi: