bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Prace pożarowo niebezpieczne- przykład zabezpieczenia stanowiska pracy


Z całą pewnością wpis ten należy rozpocząć od tego, czym właściwie tego typu prace są. Do prac pożarowo niebezpiecznych, zgodnie z definicją, którą odnaleźć można w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej można zaliczyć prace:

remontowo budowlane związane z użyciem otwartego ognia, cięciem z wytwarzaniem iskier mechanicznych i spawaniem, prowadzone wewnątrz lub na dachach obiektów, na przyległych do nich terenach oraz placach składowych, a także prace remontowo budowlane wykonywane w strefach zagrożonych wybuchem.

Choć oczywiście, z chęcią zaliczyłbym też inne prace na miejscu pracodawcy, gdzie istnieje zwiększone ryzyko powstania pożaru do prac pożarowo niebezpiecznych.

Skoro istnieje ryzyko powstania pożaru, to należy podjąć działania, które są związanie z minimalizowaniem tego ryzyka. I tak z całą pewnością warto wyposażyć się w podręczny sprzęt gaśniczy (gaśnice, odpowiedniego rodzaju oraz w ilości niezbędnej, która pozwoli na ugaszenie ewentualnego pożaru). Oczywiście sam sposób zabezpieczenia tego rodzaju prac zależy od czynności, które się wykonuje oraz od warunków, w jakich te prace będą realizowane- tzn. można również zastosować inne środki, jeśli będą one niezbędne.

W firmie, której pełniliśmy nadzór bhp podczas jednej z wiekszych inwestycji na terenie Polski, prowadzone były prace związane z wytworzeniem iskier (podczas cięcia elementów metalowych wraz z wytworzeniem iskier). I z całym przekonaniem możemy stwierdzić, że firma ta świetnie zabezpieczała miejsce ich prowadzenia. Pracownicy mieli do dyspozycji 2 koce gaśnicze lub ich większą ilość, 2 gaśnice ABC (na jednym stanowisku pracy) o dużej pojemności oraz odpowiednio zabezpieczone stanowisko pracy. Ilustracja poniżej. Dla wyjaśnienia, wszelkie materiały palne, przed rozpoczęciem samej pracy są usuwane poza rejon prowadzonych prac. W razie konieczności zabezpieczano również powierzchnie poniżej (np. na podestach kratowych, WEMA)

Przykładowe zabezpieczenie prac pożarowo niebezpiecznych Pawłowski BHP ppoż.



Przykładowe zabezpieczenie prac pożarowo niebezpiecznych Pawłowski BHP ppoż.




I warto pamiętać, że jest to niezwykle ważne. Dlaczego? Gdyż podczas prowadzenia robót, firma odpowiada nie tylko za miejsce realizacji zleconych prac, ale będzie również odpowiadać za skutki ewentualnego pożaru, jeśli udowodnione będzie to, że doszło do niego w wyniku nieprawidłowego prowadzenia prac.

Ale czy tylko miejsce wykonywania robót jest ważne ? Nie. Są jeszcze pracownicy, o których nie wolno zapominać. Pracownicy byli wyposażeni w odpowiednie ubranie robocze, z materiałów trudnozapalnych, które jak najbardziej spełniało swoją rolę. Ponadto narząd wzroku zabezpieczony poprzez zastosowanie przyłbicy i okularów ochronnych. Czy były zrealizowane szkolenia przeciwpożarowe? Owszem były. Z całą pewnością takie przygotowanie pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy w każdych warunkach.

Oczywiście sposoby zabezpieczenia prac pożarowo niebezpiecznych należy realizować zgodnie z opracowanymi instrukcjami i wytycznymi inwestora czy innych podmiotów (np.: generalnego wykonawcy na budowie), z uwzględnieniem warunków w jakich są one realizowane. Sposoby zabezpieczenia prac pożarowo niebezpiecznych należy najlepiej konsultować z specjalistami z tego zakresu (np. inspektorem ds. ochrony przeciwpożarowej), którzy wskażą niezbędne działania, które należy podejmować, aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu oraz zapoznania się z oferowanymi przez nas usługami. Najważniejsze z nich wymienione są poniżej.




Zobacz nasze usługi: