bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
szelki do pracy na wysokości

Roboty z otwartą podłogą- (układanie przewodów elektrycznych w rozdzielni elektrycznej)


Podczas prac na budowie, które wiążą się z prowadzeniem prac pod podłogami (np.: tak jak w tym przypadku instalowania przewodów elektrycznych w rozdzielni elektrycznej) warto pamiętać o spełnieniu kilku podstawowych wymagań BHP. Zwłaszcza w przypadku, kiedy prace te prowadzone są w obrębie ciągów komunikacyjnych, po których poruszać się będą inne osoby, niezatrudnione przy tych pracach.

Przed rozpoczęciem pracy, warto przygotować niezbędne narzędzia oraz materiały. Prócz tego warto pamiętać o tym, aby wyznaczyć strefę niebezpieczną oraz o umieszczeniu odpowiednich znaków bhp, które informować będą wszystkie osoby o zagrożeniach. Czy to wszystko?

Niekoniecznie. W przypadku podłóg monolitycznych, warto pamiętać, że prowadzone prace mogą być traktowane jako prace w przestrzeniach zamkniętych, więc tym bardziej warto dobrze się przygotować do ich prowadzenia, włączając w to sprawną ewakuację pracowników oraz inne wymagania BHP określone w przepisach prawa oraz ewentualnie wymagań wewnątrz budowlanych (obowiązujących jedynie na terenie budowy).

W uzasadnionych przypadkach warto także zastanowić się nad bezpiecznym zejściem pod podłogę. Dotyczy to w szczególności przypadków, kiedy wysokość różnicy poziomów pomiędzy podłogą, a powierzchnią poniżej jest większa jak 1 m. Choć naszym zadaniem, w większości przypadków takie zejście będzie uzasadnione i potrzebne.

Po co to wszystko? Oczywistym jest, że bezpieczeństwo pracowników „naszej” firmy powinno być dla nas najważniejsze. Ponadto warto pamiętać, że większość procesów budowlanych prowadzone jest we współpracy różnych firm. W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, czy osoba postronna, która dozna urazu, przy jednoczesnym niespełnianiu określonych wymagań BHP przez wykonawcę prac pod podłogą nie jest ewentualnym powodem do uzyskania roszczeń w związku z tym zdarzeniem? Właśnie.

Pamiętajmy, że każdy z nas odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy, zgodnie z posiadaną odpowiedzialnością. I BHP nie jest związane jedynie z pracownikami Twojej firmy— ale należy je ujmować nieco szerzej, w kontekście zagrożeń oraz ewentualnych strat także osób postronnych. W przypadku, kiedy nie mamy pewności odnośnie określonych wymagań— warto skorzystać z doświadczenia osób, które zajmują się zawodowo tego typu zagadnieniami.

Zdjęcie poniżej przedstawia prace organizowane w rozdzielni elektrycznej. Tutaj osób postronnych nie było, ale bezpieczne zejście zostało zorganizowane.

roboty prowadzone pod podłogą Pawłowski BHP ppoż.


Ponadto w przypadku, kiedy otwory pozostają otwarte po zakończeniu prowadzonych prac, warto ogrodzić je stałymi balustradami, które w sposób trwały uniemożliwią wejście w ich obręb osób postronnych. W tym przypadku miejsce zostało oznakowane z wykorzystaniem łańcucha w barwach bezpieczeństwa oraz oznakowane stosownym znakiem.

Właściwie w tym przypadku cały ciąg komunikacyjny i tak został oznakowany jako strefa niebezpieczna (czego nie widać na fotografii)- niemniej jednak w pomieszczeniach pracowali także pracownicy innych firm, o których bezpieczeństwo także należy zadbać.

roboty prowadzone pod podłogą Pawłowski BHP ppoż.






Zobacz nasze usługi: