bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
artykuł szkolenia bhp

Środki ochrony indywidualnej


Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Odzież i obuwie powinno być wydane w przypadku, kiedy:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pamiętać należy, że pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których możliwe będzie używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracownicy wyrażą na to zgodę. Niemniej jednak nie dotyczy to stanowisk, na których występują procesy pracy związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie, skażenie odzieży i obuwia roboczego czynnikami chemicznymi, promieniotwórczymi oraz materiałami biologicznie zakaźnymi. W przypadku używania przez pracowników własnej odzieży roboczej i obuwia, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, który uwzględnia ich aktualne ceny.

Stanowiska, na których wymagane jest stosowanie ubrania i obuwia roboczego powinny być określone w tabeli norm przydziału odzieży roboczej i środków ochrony. Podobnie jak w przypadku środków ochrony indywidualnej, należy określić czasookres stosowania wydanych przedmiotów oraz zasady ich wydawania. Ponadto pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednio ich prania, konserwacji i naprawy, odpylania i odkażania (zależnie od wymagań). W przypadku, kiedy pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania tych przedmiotów, jest niedopuszczalne w takim przypadku.

Ponadto ważne jest, aby w tabeli norm przydziału odzieży roboczej i środków ochrony wpisać również czasookres przez jaki wydane przez pracodawcę rzeczy powinny być stosowane przez pracownika. Ponadto prócz tabeli norm przydziału również należy przygotować zasady wydawania tych przedmiotów w osobnym lub zintegrowanym dokumencie np.: w regulaminie pracy chociażby. Ważne jest także, że w przepisach BHP dookreślono także typy zagrożeń oraz tego, jakie środki ochrony powinny być stosowane przez pracowników biorąc pod uwagę te zagrożenia. Kolejną ważną kwestią są również środki ochrony, które niezbędne są do stosowania podczas pracy z czynnikami chemicznymi. Tutaj pracodawca również jest wspomagany informacjami zewnętrznymi, aby wiedzieć dokładnie co należy wydać pracownikowi, aby zapewnić jego bezpieczeństwo pracy.

Jednocześnie przypominamy, że środki ochrony indywidualnej stosuje się w ostateczności- a w pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość zastosowania środków ochrony zbiorowej. Jeśli szukasz specjalisty, który pomoże Ci w opracowaniu tabeli norm przydziału odzieży roboczej i środków ochrony, zapraszam do zapoznania się z ofertą (górna lewa część strony).




Zobacz nasze usługi: