BHP przy stosowaniu zawiesi
Transportowanie ładunków oraz ich ustawianie w wyznaczonym miejscu, zwłaszcza kiedy są one wielkogabarytowe, niesie ze sobą duże zagrożenia dla pracowników. W szczególności dotyczy to możliwości przygniecenia pracownika przez nieuwagę operatora dźwigu itp. lub też ze względu na ewentualną awarię sprzętu czy stosowanego zawiesia.
W niniejszym wpisie skupimy się na zawiesiach pasowych, które dość powszechnie stosowane są podczas prac montażowych. Warto jednak pamiętać, że stosując je, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na kwestie dotyczące ich poprawnego stosowania oraz na wymagania określone przez Ustawodawcę.
Do podstawowych obowiązków można zaliczyć dokonywanie należytych kontroli stanu zawiesia, włączając w to kontrolę wykonywaną nie rzadziej niż raz w roku. Stosunkowo często można się spotkać z uszkodzonymi zawiesiami, które w dalszym ciągu są eksploatowane w procesach pracy. I ma to z całą pewnością ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy oraz innych osób, które potencjalnie mogłoby doznać urazu, w przypadku upadku ładunku.
Ponadto zawiesie pasowe należy bezwzględnie chronić przed oddziaływaniem agresywnych czynników chemicznych oraz zwracać w ogóle uwagę w jakich warunkach jest ono eksploatowane. Tym bardziej, że czas eksploatacji takiego zawiesia ma ogromne znaczenie. Innym ważnym parametrem jest masa ładunku, który będzie podniesiony. Każdy z nas wie, że nie powinno (a właściwie nie można) podnosić ładunków, których masa przekracza dopuszczalne wartości. Ostatnim omawianym przez nas aspektem będą ostre lub chropowate krawędzie, które mogą w łatwy sposób doprowadzić do przecięcia lub pęknięcia/przetarcia zawiesia, które zostało obciążone w znaczny sposób. Z całą pewnością należy je chronić przed takimi warunkami pracy.
I najważniejsze. My sami. Zgodnie z statystykami, które dostępne są dla wszystkich w ramach serwisów prowadzonych przez GUS można stwierdzić, że bezapelacyjnie podstawową przyczyną, która powoduje wypadek jest niestosowanie się pracowników do wymagań. I podobnie jest w przypadku, który przedstawiony został w poniżej zamieszczonej fotografii.
Przyznać należy, że pracownik był odważny— choć być może ze względu na zadania zawodowe bhp’owcy spoglądają być może zbyt pesymistycznie na pewne kwestie. Jedno jest pewne, pracy w taki sposób nie polecamy nikomu.