Termin odwołania się od nakazu PIP
Nie wiesz ile czasu masz na odwołanie się od nakazu wydanego przez Inspektora Pracy? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym wpisem.
Kontrola organizowana przez instytucje zewnętrzne zawsze jest stresująca dla wszystkich- i pracodawców, i pracowników oraz służby bhp lub innych osób wykonujących zadania tej służby. Dotyczy to również przypadku, kiedy w przedsiębiorstwie zwraca się uwagę na wymagania bhp.
Jakie elementy powinien zawierać nakaz?
Nie sposób odnaleźć w Ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy definicji czym jest właściwie nakaz. Ustawa o PIP natomiast wskazuje, kiedy nakaz powinien zostać "wystawiony". Nie zmienia to faktu, że wskazana Ustawa określa, co powinna zawierać decyzja pisemna wydana przez Inspektora pracy:
- oznaczenie organu Państwowej Inspekcji Pracy,
- datę wydania,
- oznaczenie strony lub stron,
- powołanie podstawy prawnej,
- rozstrzygnięcie, termin usunięcia stwierdzonych uchybień,
- pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.
Czy nakaz powinien być uzasadniony?
Powyżej przedstawiłem z jakich elementów powinna składać się decyzja pisemna wydana przez Inspektora Pracy (na podstawie art. 32 ust. 2 Ustawy o Inspekcji Pracy). Ze względu na fakt, że w wskazanej Ustawie nie ma ani jednego słowa o tym, że jest to katalog otwarty- nakaz nie musi być uzasadniony w formularzu decyzji. Niemniej jednak, protokół z przeprowadzonej kontroli, który sporządza Inspektor pracy sam w sobie stanowi uzasadnienie wydanego nakazu. Co z kolei powoduje, że brak takiego uzasadnienia nie może być argumentem w przypadku odwołania się od wydanej decyzji.
W jakim terminie należy sporządzić odwołanie od wydanej decyzji?
Od decyzji inspektora pracy wydanej w formie pisemnej lub stanowiącej wpis do dziennika budowy, podmiotowi kontrolowanemu przysługuje odwołanie do okręgowego inspektora pracy. Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od daty otrzymania decyzji. W razie wniesienia odwołania od decyzji wydanych w przypadkach, o których mowa, okręgowy inspektor pracy może wstrzymać jej wykonanie do czasu rozpatrzenia odwołania, jeżeli podjęte przez podmiot kontrolowany przedsięwzięcia wyłączają bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.