Uprawnienia sep, kilka słów
Czasami nie wszyscy rozumieją zagadnienia dotyczące uprawnień elektrycznych SEP. Sam ostatnio zrealizowałem szkolenie oraz egzamin, w zakresie G2E, gdyż było to niezbędne dla zapewnienia nadzoru nad wykonywanymi robotami w kotle jednej z elektrowni. Zacznijmy od tego, że można wyróżnić dwa rodzaje "uprawnień"- eksploatacja (E) lub dozór (D). Można również wyróżnić 3 grupy uprawnień SEP'owskich:
- G1- elektryczne, które przeznaczone są dla pracowników zajmujących się eksploatacją lub/i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych,
- G2- energetyczne, które przeznaczone są dla pracowników zajmujących się eksploatacją lub/i dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych,
- G3- gazowe, przeznaczone dla pracowników zajmujących się eksploatacją lub/i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych.
Pamiętać należy, że każde G (1, 2 i 3) dzieli się na podpunkty, które określają konkretne czynności lub rodzaj wykonywanej pracy przy poszczególnych urządzeniach. W G1 i G2 jest 12 podpunktów, a w przypadku G3 wyróżniono 10 podpunktów (szczegółowy zakres informacji w tym zakresie dostępny jest na stronach internetowych).
Kursy, niezależnie od ich rodzaju kończą się egzaminem i prowadzone są przez jednostki szkoleniowe. Jak każdy egzamin, może się on skończyć wynikiem pozytywnym lub negatywnym. W przypadku wyniku pozytywnego, komisja egzaminacyjna ma obowiązek wydać w ciągu 14 dni świadectwo kwalifikacyjne. Warto pamiętać, że uprawnienia SEP ważne są przez okres 5 lat. Później należy je zaktualizować! o czym dość często zapominają pracownicy oraz pracodawcy.
Jednocześnie pamiętajmy, że Kodeks pracy określa, że pracownicy do wykonywania określonych czynności powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności. Nie bez znaczenia jest również znajomość przepisów oraz zasad BHP.