Woda- obowiązek jej dostarczenia przez pracodawcę
Obecnie, wymóg dostarczenia wody przez pracodawcę jest niejako "martwy" ze względu na rozwój infrastruktury wodociągowej w miastach, miasteczkach oraz na terenach wiejskich.
Niemniej jednak warto pamiętać, że przepisy BHP konkretnie regulują, jakie minimalne ilości wody powinny być zapewnione przez pracodawcę.
Informacje na ten temat można odnaleźć w ogólnych przepisach bhp w § 13. Zgodnie z treścią przytoczonego § pracodawca zobowiązany jest do dostarczenia wody zdatnej do picia oraz do celów higieniczno-sanitarnych i gospodarczych oraz przeciwpożarowych.
Ilość niezbędnej wody przypada na każdego pracownika, który jest zatrudniony przez pracodawcę:
- 120 l - przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku korzystania z natrysków,
- 90 l - przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków,
- 30 l - przy pracach nie wymienionych w pkt 1 i 2.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia wody do celów gospodarczych w ilości:
- co najmniej 1,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, wymagającej zmywania;
- co najmniej 2,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni terenu poza budynkami, wymagającej polewania (tereny zielone, utwardzone ulice, place itp.).
Powyższe ilości wody są niezależne względem ilości wody, która powinna przypadać na każdego pracownika do picia, według ilości niezbędnej dla pracownika (w tym przypadków nie ma wymogów odnośnie ilości wody).
Na całe szczęście w większości wypadków, wymóg spełniony jest niejako "automatycznie" gdyż budynki, w których znajdują się zakłady pracy wyposażone są w instalację wodociągową, która z całą pewnością zapewni odpowiednią ilość wody.