bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa Pawłowski Igor
wypadek pracodawcy

Wypadek pracodawcy lub osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą


Na potrzeby niniejszego wpisu, pracodawcą określać także będziemy osobę prowadzącą jednoosobową działalność godpodarczą. Ciekawym zagadnieniem, jest wypadek pracodawcy, który nastąpił podczas wykonywania przez pracodawcę normalnych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kto w takim przypadku prowadzi postępowanie powypadkowe?

W przypadku pracowników odpowiedź jest jasna- powołuje się zespół powypadkowy, który ustala okoliczności wypadku. Skład zespołu powypadkowego uregulowany jest prawnie. Natomiast w przypadku pracodawcy postępowanie powypadkowe prowadzi ZUS (dotyczy przypadków, kiedy pracodawca nie jest pracownikiem w rozumieniu KP).

W art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy z 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób (Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.) zawarto definicję, z której wynika, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.



W przypadku przełożonych, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, zastosowanie ma definicja zgodnie z którą za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.




Zobacz nasze usługi: