Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy
Z całą pewnością wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnień do świadczeń będzie wypadek, któremu uległ pracownik:
- w czasie podróży służbowej, chyba, że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Za wypadek w drodze uważa się nagłe zdarzenie, które wywołane zostało przyczyną zewnętrzna, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania pracy lub innej działalności stanowiącej tytuł do ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Ponadto za drogę do pracy lub z pracy uważa się również:
- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
- zwykłego spożywania posiłków;
- odbywania nauki lub studiów.
Kto ustala okoliczności i przyczyny wypadku w drodze do pracy lub z pracy?- pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami. W pozostałych przypadkach podmioty wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 177, 2120 i 2179).